هواساز

 • 1399-03-29

دستگاهی است که جهت کنترل گردش هوا در محیط های مسکونی، تجاری و صنعتی طراحی شده است. هواسازها معمولا شامل دمنده، کویل های گرم و سرد، محفظه های فیلتر و دمپر می باشد. هواساز با تنظیم دما و رطوبت و همچنین تامین هواي تازه و فیلتر کردن آن عمل تهویه مطبوع تابستاني و زمستاني را انجام مي دهد. هواسازها یک واحد مصرف کننده بحساب می آیند و عمدتاً برای تامین آب سرد به چیلر و برای تامین آبگرم به دیگ های آب گرم یا بخار احتیاج دارند. هواسازهای شرکت آروین گستر جهت کاربری مسکونی، تجاری، صنعتی در 14 مدل با هوادهی 2000cfm تا 40000cfm طراحی و به کارفرمایان عرضه می گردد که بنابر سفارش کارفرما امکان تولید در ظرفیت های بالاتر نیز برای این شرکت وجود دارد. این هواسازها در مدل های تک منطقه ای، دو منطقه ای و چند منطقه ای قابلیت ارائه دارند.

در خروجی هوای هواسازهای چند منطقه ای دمپرهای دو منظوره ای تعبیه گردیده، بطوریکه هریک از دمپرهای هوا در دو حالت باز و بسته قرار میگیرند. به این صورت که با باز کردن نصف دمپرها نصف قسمت دیگر دمپر بسته می شود. با این روش می توان بر حسب نیاز، هوا را از روی هریک از کویل های گرمایی و سرمایی عبور داده و سرما و گرما را به کانال های مختلف انتقال داد و یا هنگام عملکرد یک کویل با عبور هوا از مسیر دیگر هم آن را بای پس کرد. سطح مورد نیاز دمپر هر منطقه بر حسب مقدار هوادهی آٓن منطقه و سطح کل دمپر مشخص می گردد.

فن

فن های مورد استفاده در هواسازهای شرکت آروین گستر شامل فن های فوروارد، بکوارد و پلاگ فن می باشد. به منظور استفاده در دستگاه هایی با فشار استاتیک بالاتر و صدای فن بسیار پایینتر لازم است از فن های بکوارد با پره های ایرفویل، استفاده گردد. قسمت حلزونی این فن ها از جنس ورق گالوانیزه بوده و توسط نرم افزار نیکوترا با بالاترین راندمان و پایین ترین سطح لرزش و صدا طراحی شده اند. کلیه فن های این شرکت بوسیله دستگاه، بالانس استاتیکی و دینامیکی شده و نتایج QC آن همراه با دستگاه به کارفرما ارائه می گردد. اتصال این فن ها به الکتروموتور به دو صورت کوپل مستقیم یا پولی و تسمه می باشد .

شفـت های مورد استفاده در فن های سانتریفیوژ این شرکت از جنس فولاد CK45 می باشد، همچنین یاتاقان ها و پولی های چدنی بکار رفته در این فن ها از برندهای معتبر ASAHI یا FYH ژاپن می باشند. جهت جلوگیری از انتقال لرزش فن ها به بدنه دستگاه، شاسی فن و موتور بر روی لرزه گیرهای لاستیکی مخصوص قرار می گیرند.

الکتروموتور

الکتروموتورهای مورد استفاده، ساخت شرکت موتوژن یا از برندهای معتبر اروپایی با کلاس حرارتی F و درجه حفاظتی IP54,55 است. محل نصب این موتورها بر روی شاسی فن می باشد و در صورت درخواست کارفرما امکان نصب آن در خارج دستگاه نیز وجود دارد.

 

استراکچر

اسکلت این دستگاه ها بنابر سفارش کارفرما از پروفیل های آلومینیوم اکسترود شده و یا پروفیل های گالوانیزه مخصوص ساخته می شوند که بوسیله اتصالات پلی آمیدی مرغوب بهم متصل گردیده اند. در صورت درخواست کارفرما و به منظور تحمل شرایط آب و هوایی ویژه می توان پروفیل های آلومینیومی را بوسیله رنگ الکترواستاتیک پوشش داد، همچنین شاسی این دستگاه ها از ناودانی های فابریک استاندارد ساخته شده که با پیچ و مهره به یکدیگر متصل می گردند.

 

بدنه

جدار بیرونی بدنه ی هواسازهای آروین گستر از ورق گالوانیزه ی گرم به ضخامت 1.25mm ساخته می شوند که پس از مراحل برشکاری و خم توسط دستگاه های CNC مطابق استانداردهای EN1886 بوسیله پیچ و مهره مونتاژ می گردند. همچنین جدار داخلی این دستگاه ها از ورق گالوانیزه می باشد که بنابر بر شرایط دستگاه و سفارش کارفرما می توان از ورق استینلس استیل نیز استفاده نمود. جدار بیرونی هواساز جهت زیبایی و همچنین افزایش طول عمر دستگاه و افزایش مقاومت در برابر خوردگی از رنگ پودری الکترواستاتیکی به ضخامت 50 تا 100 میکرون پوشش داده می شود.

 

ایزولاسیون

به منظور افزایش رانـدمان و کاهـش هـدر رفت حرارتی میان جدارهای داخلی و خارجی دستگاه از عایق های پلی استایرن و پلی اورتان با استاندارد   ASTM-C1029 به ضخامت 25 تا 50mm استفاده می شود. همچنین کلیه قسمت های هواساز به وسیله خمیر هوابندی مخصوص درز گیری شده بطوریکه هیچگونه هوایی از بدنه هواساز برون رفت نداشته باشد.

 

کویل آبی

مجموعه کویل های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده در هواسازهای شرکت آروین گستر بر اساس استاندارد ASTM-B280 درسه نوع کویل های آبی، بخار و DX می باشد. در ساخت کویل های آبی از لوله های مسی استاندارد 5/8 یا 3/8 اینچ و از فین های سینوسی آلومینیومی استفاده شده است، همچنین بنابر درخواست کارفرما و شرایط آب و هوایی محل نصب می توان از فین های مسی یا فین های آلومینیومی با روکش مخصوص نیز استفاده نمود.

تعداد فین در هر اینچ بین 8 تا 14 متغیر می باشد. این کویل ها پس از اکسپند توسط دستگاه های تمام اتوماتیک ابتدا در تشت مخصوص شستشو و سپس تحت فشار 450psi مورد تست قرار می گیرند.

کویل الکتریکی

در صورتیکه در محل استقرار هواساز امکان دسترسی به هیچگونه آبگرمی نباشد می توان جهت گرمایش از کویل های الکتریکی استفاده نمود.

کویل بخار

از لوله فولادی بدون درز در سایزهای 1/2 و 5/8 با فین فولادی از نوع اسپیرال با عرض 10 تا 20mm و به ضخـامت 0.1 تا 0.2mm تولید می گردد و همچنین کویل بخار با فشار کاری پایین را می توان با لوله مسی تولید نمود.

دمپر

از دمپر به منظور تنظیم میزان دبی جریان هوا یا در صورت نیاز جهت قطع کامل آن استفاده می گردد. این پره ها از جنس آلومینیوم اکسترود شده بوده و چرخ دنده ها از نوع پلی پروپیلن الیاف دار می باشد و جهت هوابندی از نوارهای لاستیکی روی لبه های پره دمپر استفاده می شود. کنترل دمپر به صورت استاندارد، دستی بوده و قابلیت اتصال به موتور بنا بر سفارش کارفرما وجود دارد. بوسیله دمپرهای موتوری می توان اختلاط هوای برگشتی و هوای تازه را با دقت بالا تنظیم نمود.

اتصالات انعطاف پذیر

جهت جلوگیری از انتقال لرزش فن به بدنه و همچنین کانال عبور هوا از این اتصالات استفاده می گردد،این اتصالات از جنس برزنت بوده و تحمل فشار استاتیکی بسیار بالایی را دارا می باشند، همچنین دارای عمرطولانی و خاصیت مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز هستند.

رطوبت زن

اغلب در آب و هوای سرد که در آن حرارت مداوم باعث خشکی هوا شده، کنترل رطوبت امری ضروری است و به همین منـظور از رطوبت زنها استفاده می گردد. انواع رطوبت زن ها به شرح ذیل می باشد:

 1. تبخیری: با دمیدن هوای خشک به مخزن آب آن را تبخیر می نماید، میزان تبخیر با اسپری آب روی بافل های هوا می تواند بیشتر می گردد.
 2. بخارساز: با دمیدن مستقیم بخار یا آب داغ به هوا باعث افزایش رطوبت می گردد.
 3. اسپری آب: آب توسط نازل به قطرات ریز تبدیل می گردد و در هوا انتشار می یابد.
 4. اولتراسونیک: سطح آب، در جریان عبور از دستگاه اولتراسونیک، تشکیل غباری از آب می دهد که فاقد هر گونه قطره است و تنها تفاوتی که با بخار متصاعد شده از یک دیگ بخار دارد این است که بخار تولید شده ناشی از جوشاندن آب، داغ است ولی بخار حاصله از دستگاه رطوبت ساز اولتراسونیک کاملا سرد و خنک می باشد.

کنترلرها

کنترلرهای مورد استفاده در هواسازهای شرکت آروین گستر دارای امکانات زیر می باشند:

 1.  قابلیت کنترل انواع شیرهای دو راهه و سه راهه
 2. قابلیت تنظیم عملکرد در حالت های Protection Performance ،Economy و Auto confirm
 3.  قابلیت تنظیم point Set جداگانه برای حالت گرمایش و سرمایش و نیز حالت Economy Comfort برای هر وضعیت
 4.  قابلیت زمان بندی و اجرای برنامه مختلف در طول روز
 5.  قابلیت اتصال به سنسور دمای اتاق و دمای هوای بیرون anti freeze 
 6.  اتصال به انواع موتورهای دمپر دارای صفحه نمایش جداگانه که به صورت دوشاخه ای به کنترلر متصل هستند و یا بر روی درب تابلو نصب شده اند.

دانلود فایل