ایرواشر

  • 1399-06-20

دستگاهی است برای تهویه هوا که در آن هوا در تماس مستقیم با قطرات آب قرار گرفته و تبادل جرمی و حرارتی بین آب و هوا به وجود می آید. شرایط خروجی هوا بستگی به درجه حرارت آب اسپری شده دارد و با کنترل دمای آب می توان شرایط خروجی هوا را در سیستم تهویه تعیین نمود. ایرواشر دستگاهی است که در تابستانها از طریق پاشش گرد آب (اتومایز کردن قطرات آب) توسط نازلهای نصب شده در مسیر هوای ورودی موجب خنک شدن هوا و در زمستان با عبور هوا از میان کویل های آب گرم موجب گرم نمودن هوای سرد ورودی شده و این هوا توسط کانالهای اجرا شده تا محل اتاقها یا سالنهای مورد نظر هدایت می گردد. لازم به ذکر است جهت کارکرد مناسب دستگاه باید در تابستانها هوای ورودی به ایرواشر هوای %100 تازه و در زمستانها بجز در موارد خاصی مانند مراکز بهداشتی و درمانی، از %80 هوای برگشتی از داخل و %20 هوای تازه استفاده شود. ایرواشر علاوه بر زدودن گرد و غبار و آلودگی ها از هوا 3 کار مهم دیگر نیز انجام می دهد که عبارتند از: رطوبت زنی، رطوبت گیری و خنک کردن هوا به روش تبخیری. از این رو در هوای گرم و خشک به عنوان یک دستگاه خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرد. آبی که برای شستشوی هوا بکار می رود باید قبل از گردش مجدد در دستگاه ایرواشر تمیز شود، برای این کار آب از یک صافی عبور کرده و اجرام و ذرات از آن گرفته می شود. در هوای خیلی سرد که امکان یخ زدن آب پاششی وجود دارد برای جلوگیری از این امر یک کویل گرمکن آب استفاده می شود. راندمان ایرواشر بستگی مستقیم به مقدار آب پودر شده، درجه حرارت مرطوب محیط، و میزان هوای عبوری دارد. ایرواشر ها بر اساس آرایش نازل ها در سه کلاسه 4، 6، 8 عرضه می گردند. راندمان ایرواشرهای شرکت آروین گستر جهت کاربری مسکونی، تجاری، صنعتی در 12مدل با هوادهی 2500cfm تا 40000cfm طراحی و به کارفرمایان عرضه می گردد که بنابر سفارش کارفرما امکان تولید در ظرفیت های بالاتر نیز وجود دارد. ایرواشرها از اجزای اصلی نظیر: کویل، فن، الکتروموتور، جعبه مخلوط کننده هوا، دمپر و تشت تشکیل گردیده است.

فن

فن های مورد استفاده در هواسازهای شرکت آروین گستر شامل فن های فوروارد، بکوارد و پلاگ فن می باشد. به منظور استفاده در دستگاه هایی با فشار استاتیک بالاتر و صدای فن بسیار پایینتر لازم است، از فن های بکوارد با پره های ایرفویل، استفاده می گردد. قسمت حلزونی این فن ها از جنس ورق گالوانیزه بوده و توسط نرم افزار نیکوترا با بالاترین راندمان و پایین ترین سطح لرزش و صدا طراحی شده اند. کلیه فن های این شرکت بوسیله دستگاه، بالانس استاتیکی و دینامیکی شده و نتایج QC آن همراه با دستگاه به کارفرما ارائه می گردد. اتصال این فن ها به الکتروموتور به دو صورت کوپل مستقیم یا پولی و تسمه می باشد.

شفـت های مورد استفاده در فن های سانتریفیوژ این شرکت از جنس فولاد CK45 می باشد، همچنین یاتاقان ها و پولی های چدنی بکار رفته در این فن ها از برندهای معتبر ASAHI یا FYH ژاپن می باشند. جهت جلوگیری از انتقال لرزش فن ها به بدنه دستگاه، شاسی فن و موتور بر روی لرزه گیرهای لاستیکی مخصوص قرار می گیرند.

کویل آبی

مجموعه کویل های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده در هواسازهای شرکت آروین گستر بر اساس استاندارد ASTM-B280 درسه نوع کویل های آبی، بخار و DX می باشد. در ساخت کویل های آبی از لوله های مسی استاندارد 5/8 یا 3/8 اینچ و از فین های سینوسی آلومینیومی استفاده شده است، همچنین بنابر درخواست کارفرما و شرایط آب و هوایی محل نصب، می توان از فین های مسی یا فین های آلومینیومی با روکش مخصوص نیز استفاده نمود.

تعداد فین در هر اینچ بین 8 تا 14 متغیر می باشد. این کویل ها پس از اکسپند توسط دستگاه های تمام اتوماتیک ابتدا در تشت مخصوص شستشو و سپس تحت فشار 450psi مورد تست قرار می گیرند.

دمپر

از دمپر به منظور تنظیم میزان دبی جریان هوا یا در صورت نیاز جهت قطع کامل آن استفاده می گردد. این پره ها از جنس آلومینیوم اکسترود شده بوده و چرخ دنده ها از نوع پلی پروپیلن الیاف دار می باشد و جهت هوابندی از نوارهای لاستیکی روی لبه های پره دمپر استفاده می شود. کنترل دمپر به صورت استاندارد، دستی بوده و قابلیت اتصال به موتور بنا بر سفارش کارفرما وجود دارد. بوسیله دمپرهای موتوری می توان اختلاط هوای برگشتی و هوای تازه را با دقت بالا تنظیم نمود.

تشت ایرواشر : از ورق گالوانیزه به ضخامت 3mm مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی ساخته شده، این تشت به وسیله پوشش اپوکسی در برابر خوردگی محافظت می شود، که در صورت درخواست کارفرما امکان ارائه آن با پوشش فایبرگاس نیز وجود دارد. لوله کشی ها و اتصالات درون تشت ایرواشر تماما از جنس پلاستیک یا گالوانیزه می باشد.

پمپ : پمپ های مورد استفاده در ایرواشر های آروین گستر به دو صورت زمینی یا کفکش به سفارش کارفرما می باشد.

قطره گیر : قطره گیرها وظیفه جلوگیری از فرار قطرات آب همراه هوای در حال خروج از جعبه مخلوط کننده را بر عهده دارند. این قطره گیرها از جنس ورق گالوانیزه می باشند.

المیناتور : جهت جلوگیری از نفوذ قطرات آب به قسمت فن و وارد کردن آسیب به فن از المیناتور های آلومینیومی استفاده می گردد. المیناتور ها از پروفیل های آلومینیوم اکسترود شده مقاوم در برابر خوردگی تهیه و مونتاژ می گردند.

دریچه بازدید : جهت دسترسی سریع و آسان جهت سرویس دستگاه یک دریچه آدم رو مجهز به شیشه چهارلایه در نظر گرفته شده است. این دریچه بوسیله نوار آب بندی کاملا آب بندی گردیده است.

نازل : در ایرواشرها آب توسط نازلها پودر شده و در اثر تماس آب و هوا مرطوب می گردد و همچنین درجه حرارت آن کاهش می یابد. نازل های پاشش آب از جنس پلاستیک، آب را به صورت کاملا پودر در فضای تشت پخش می کند.

 

دانلود فایل