برج خنک کننده فایبرگلاس

  • 1399-06-25

برج های فایبر گلاس دایره ای در 28 مدل با تـوان نـامی 100 تا 15000MBH معـادل ظـرفیت نامی 8 تا 1250 تن تبریـد ساخته می شوند. این برجها دارای وزن کم و راندمان بسیار بالایی هستند. به دلیل صافی سطح فایبرگلاس و عدم وجود زوایای تیز از ایجاد لجن و رسوبات در این برجها جلوگیری می شود. به علت شکل استوانه ای این برجها بخصوص در صورت استفاده از آنها در محیط های مرتفع مانند بالای برجهای بلند و بادگیر کمترین نیروی باد به آنها منتقل می شود و از انهدام سازه جلوگیری می گردد. از فایبر گالس بسیار مرغوب جهت ساخت بدنه استفاده شده که استحکام آن را تضمین می کند. به علت جاذب صدا و ارتعاش بودن فایبر گلاس در این نوع برجها صدای بسیار کمتری داریم و به دلیل قابلیت مونتاژ و دمونتاژ این نوع برج ها حمل آنها آسان شده و هزینه های انتقال آنها حداقل است.

قطعات فلزی جهت نگه داری پایه ها و سایر قطعات مانند اتصالات موتور و فن و نردبان وپیچ ومهره ها همگی گالوانیزه گرم می شوند. فن دستگاه جهت کارکرد مناسب، بالانس استاتیکی و دینامیکی و خروجی نتایج بالانس هر فن همراه مدارک فنی دستگاه تحویل کارفرما می شود. کلیه قطعات فایبرگلاس بدنه و تشتک و دریچه های هوا دارای مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید (U.V) بوده و در تابش مستقیم آفتاب تغییر رنگ نمیدهند. قطعات بطور 100% در مقابل رطوبت بالا و اثرات پاشش آب مقاوم هستند.

به طورکلی برج های خنک کننده فایبر گلاس دارای مزایای زیر هستند:

  1. این برج ها دارای وزن کم و قیمت مناسبی هستند.
  2. رسوب و جلبک بسیار کمتری در آنها تشکیل می شود.
  3. صدای حاصل از کارکرد برج کم است و تعمیرات آنها آسانتر می باشد، بدین ترتیب هزینه نصب و تعمیزات و نگهداری آنها کمتر است.
  4. راندمان این برج ها نیز بالاتر می باشد و قابلیت نصب در ارتفاع را دارد.
  5. انرژی کمتری مصرف می کند و مونتاژ و دمونتاژ آن ساده تر است.

برج های خنک کننده فایبر گلاس مکعبی

برجهای فایبرگلاس مکعبی در 22 مدل با ظرفیت نامی 10 تا 850 تن تبرید ساخته می شوند، این برج ها دارای وزن کم و راندمان بسیار بالایی می باشند. جهت ساخت بدنه از فایبر گلاس مرغوب استفاده شده تا استحکام آن را تضمین کند. به علت جاذب صدا و ارتعاش بودن فایبر گلاس در این برج ها صدای بسیار کمی داریم. به علت اینکه قطعات برج ها قابلیت مونتاژ و دمونتاژ مجدد را دارند، حمل آنها آسان شده و هزینه های انتقال آنها حداقل است. قطعات فلزی مانند اتصالات موتور، فن، نردبان، پیچ و مهره ها و همگی گالوانیزه گرم خواهند شد. فن دستگاه جهت کارکرد مناسب، بالانس استاتیکی و دینامیکی شده و خروجی نتایج بالانس هر فن همراه مدارک فنی دستگاه تحویل کارفرما می گردد.

کلیه قطعات فایبر گلاس بدنه، تشتک و دریچه های هوا دارای مقاومت اشعه ماورا بنفش خورشید (U.V) بوده و در تابش مستقیم آفتاب نیز تغییر رنگ نمی دهد. قطعات بطور 100% در مقابل رطوبت بالا و اثرات پاشش آب مقاوم هستند.

مزایای برج های خنک کننده مکعبی شامل موارد زیر هستند :

  1. سیستم توزیع آب در برج های خنک کننده مکعبی به صورت گرانشی و بدون نیاز به فشار پمپ و نازل می باشد که ضمن عدم استهلاک و رسوب گیری، عمر طولانی خواهد داشت، در حالیکه در برج های خنک کننده دایره ای سیستم توزیع آب دارای کلگی و لوله های آرم می باشد که با فشار پمپ کار کرده و به مرور زمان مستهلک می شود و رسوب می گیرد.
  2. لرزش صدای فن در برج های خنک کننده مکعبی به دلیل انتقال به چهارچوب شبکه بندی شده داخل برج کمتر از برج های خنک کننده مدور است.
  3. در مواقعی که لازم است چند برج خنک کننده در کنار هم قرارمی گیرند، برج های خنک کننده مکعبی فضای کمتری را اشغال می کنند.
  4. فونداسیون یا سازه مورد نیاز جهت استقرار برج های خنک کننده مکعبی از نظر هندسی نسبت به برج های خنک کننده دایره ای ساده تر است.

برج ها ی خنک کننده فلزی

برج ها ی خنک کننده فلزی در 32 مدل با توان نامی 120 تا 13680MBH معـادل ظرفیـت نامی 10 تا 1140 تـن تبـرید ساخته می شوند. این برج های خنک کننده از ورق گالوانیزه مرغوب و با بهترین کیفیت طراحی و ساخته می شوند.

کلیه فن های سانتریفیوژ برج های خنک کننده به صورت استاتیکی و دینامیکی بالانس می شوند. با انتخاب مناسب سایز لوله ها و نحوه ساخت افشانکها سعی شده است که کمترین افت فشار آب در گردش وجود داشته باشد. همچنین مسیر عبور هوای برج خنک کننده با وجود انتقال حرارت مناسب دارای کمترین افت فشار نیز می باشد که موجب صرفه جویی در مصرف برق و طولانی شدن عمر قطعات می شود.

استفاده از جنس مرغوب جهت مواد اولیه مورد استفاده در برجهای خنک کننده موجب افزایش عمر دستگاه و کم شدن خوردگی در حد بسیار طولانی شده است. برج های مکعبی قابل استفاده در مصارف تهویه مطبوع و صنعتی می باشند. این برج ها دارای محدوده ظرفیت برودتی بسیار بالایی هستند و به نسبت راندمان آنها، قیمت مقرون به صرفه ای دارند.

برج های خنک کننده مارلی

این نوع برج های خنک کننده به علت سادگی شکل ظاهری و شرایط بخصوص طراحی دارای مزایای زیادی هستند .برای ظرفیت های بالا همچنین مصارف صنعتی مورد استفاده زیادی دارند. طراحی بخصوص این برج ها جهت مصارفی که نیاز بیشتری به اختلاف دمای آب ورودی و خروجی دارند توصیه می شوند، مانند شـرایطی در کارخانه های صنعتی که آب برج با دمای بیشتری از دماهای متداول در تهویه وارد می شود و با اختلاف زیادی جهت مصرف مجدد آماده می شود. در این نوع برج ها ریزش آب به صورت عمودی و وزش هوا به صورت افقی یا عمودی خواهد بود.

بادبزن برج های ذوزنقه ای دارای پره های افقی بوده و هوا را از دو طرف مکیده و در بالا تخلیه می کند. بادبزن روی جعبه دنده نصب شده و توسط میل گاردان به موتور وصل می شود. اتصالات بدنه کناری قابل باز شدن است و می توان از این محل چینش چوب های داخل برج را به راحتی انجام داد و برای بازدید و یا تعویض و تعمیر بیرون آورد. برای سهولت در دسترسی به موتور، پروانه و جعبه دنده و سایر تجهیزات از نردبان و نرده های گالوانیزه شده استفاده می گردد و ایمنی نفرات تعمیر کار بطور کامل رعایت می شود.

پروانه دارای حفاظ مناسب جهت جلوگیری از خطرات احتمالی می باشد. برای مصارف صنعتی جهت سقوط درجه حرارت حتی تا حدود 30°F می توان از دو برج کنار هم استفاده نمود و برج ها را به صورت سری نصب کرد و می توان به دمای حدود 5°F بالای درجه هوای مرطوب محیط رسید. تعداد و توالی برج ها این مزیت را دارد که در فواصل معتدل سال یکی از برج ها را به کار انداخته و در مصرف برق و استهالک دستگاه ها صرفه جویی به عمل می آید، همچنین ضریب ایمنی و اطمینان عملکرد مجموعه را بالا خواهد برد.

دانلود فایل