چیلر تراکمی آب خنک با کمپرسور اسکرو

  • 1399-06-29

چیلرهای اسکرو در محدوده وسیعی از مصارف تهویه مطبوع اعم از محیطهای مسکونی، تجاری و صنعتی، مورد استفاده قرار می گیرند. وجه تمایز این نوع چیلرها با دیگر چیلرهای تراکمی، تکنولوژی ساخت و استفاده از کمپرسورهای اسکرو در آنها می باشد. برخی از مزایای کمپرسورهای اسکرو به شرح زیر هستند :

  1. COP بالاتر : COP این نوع کمپرسورها از کمپرسورهای رفت و برگشتی بالاتر است، این به معنای آن است که چیلر با کمپرسور اسکرو دارای مصرف برق کمتر، حجم کندانسور و برج خنک کننده کوچکتر نسبت به مدل مشابه با کمپرسور رفت و برگشتی است.
  2. استهلاک پایین تر : به دلیل وجود قطعات متحرک کمتر نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی، این نوع کمپرسورها استهلاک کمتری دارند و خرابی آنها به مراتب کمتر از کمپرسورهای رفت و برگشتی است.
  3. مقاومت در برابر بازگشت مایع : بازگشت مایع یکی از دلایل شایع خرابی در کمپرسورها می باشد. در این نوع کمپرسور به دلیل نحوه تراکم گاز، حساسیت بسیار کمتری در مقابل برگشت مایع به کمپرسور دارد.
  4. قابلیت وسیع برای کنترل ظرفیت : در این نوع کمپرسورها علاوه بر کنترل ظرفیت به صورت پله ای، امکان کنترل ظرفیت به صورت پیوسته نیز وجود دارد، این قابلیت با نصب سیستم بی بار کننده روی کمپرسور انجام می شود که باعث عملکرد بهتر کل سیستم می گردد.
  5. ظرفیت بالاتر : این نوع کمپرسورها در تناژهای 50 الی 250 تن تبرید ساخته می شوند و با توجه به قابلیت کنترل ظرفیت در ساخت چیلرهای تراکمی با ظرفیت 50 الی 1200 تن تبرید کاربرد دارند.
  6. لرزش و صدای کمتر : این کمپرسورها دارای حرکت دورانی آرامی هستند و لرزش و صدای کمتری نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی دارند، با این حال برای جلوگیری از لرزشهای احتمالی در فرکانسهای بالا یک لرزه گیر روی آن تعبیه می شود.

در کمپرسور اسکرو، روتور مارپیچ به صورت پیوسته گردش می کند و سیال را به محفظه انتهای کمپرسور می راند، به این ترتیب فشار سیال در محفظه انتهایی کمپرسور افزایش یافته و سیال پر فشار از انتهای کمپرسور خارج می شود.

کندانسور دستگاه از نوع پوسته و لوله و یا پلیت می باشد. چیلر های تراکمی آب خنک در 1 تا 8 مدار تبرید مجزا ساخته می شوند.

همچنین اواپراتور دستگاه از نوع پوسته و لوله و یا پلیت می باشد. اواپراتور و کندانسور چیلرها مطابق با استاندارد TEMA طراحی و ساخته می شود. همچنین محاسبات مکانیکی اواپراتور و کندانسور، مطابق با استاندارد ASME SEC.VIII DIV.1 انجام می شود

شیر انبساط الکترونیکی

شیر انبساط الکترونیکی با حس کردن مقدار دقیق سوپرهیت در اواپراتور باعث بهبود در راندمان و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

سیستم کنترل PCB

سیستم PRINTED CIRCUIT BOARD به عنوان سیستم کنترلی استاندارد در تجهیزات تهویه مطبوع دارای سرعت بالاتر و نویز کمتری نسبت به سیستم های کنترلی دیگر از قبیل PLC ها می باشد.

در نتیجه احتمال خطای دستگاه به حداقل می رسد و عملکرد دستگاه بهبود قابل توجهی خواهد داشت.

صفحه نمایشگر کاربری

دستگاه دارای صفحه نمایشگر مجزا جهت مشاهده وضعیت کاری دستگاه، آلارم ها و تنظیمات است. حداکثر فاصله نصب صفحه نمایشگر 100 متر می باشد که به راحتی می توان آنرا در فضای مناسب نصب کرد.

در صورت قطع اتصال صفحه نمایشگر از دستگاه، اختلالی در عملکرد دستگاه بوجود نمی آید و تعمیر آن به راحتی امکان پذیر است.

امکان طراحی و ساخت چیلر برای کار با مبرد های R410a ،  R407c وR22 وجود دارد.

دانلود فایل